طبق اخرین تحقیقات 57 درصد افراد سیگاری‌ مایل به ترک سیگار هستنند. اما چرا همه این افراد اقدام به ترک سیگار نمی‌کنند و تنها بین 5 تا 30 درصد کسانی که اقدام به ترک می کنند، موفق به ترک بلند مدت سیگار می‌شوند.اعتیاد به سیگار مشکلی دشوار اما قابل درمان است. برای آنکه در ترک کردن سیگار موفق باشید، به مواردی زیادی باید توجه کنید و همه جوانب را در نظر بگیرید. حتی ممکن است در این مسیر بارها شکست بخورید اما بالاخره راه غلبه بر این عادت مخرب را پیدا می کنید. اگر هنوز تصمیم به ترک سیگار خود نگرفتید و یا بعد از چندین بار تلاش شکست خورده اید، بهتر است ادامه همراه ما باشید با این مقاله

تماس با ما

تصمیم راسخ برای ترک سیگار
اولین  و اصلی ترین قدم در ترک سیگار تصمیم گرفتن برای ترک آن است. اهمیت بالا این مرحله در اولین روزهای پیش روی شما است که سختی ترک و وسوسه مصرف دوباره به سراغتان می‌آید، باید خود را اماده مقابله با ان بکنید. برای این که از تصمیمات درست را در این مسیر بگیرید و انگیزه لازم خود را برای ترک سیگار پیدا کنید چند راهکار را در زیر به شما معرفی می کنیم:

معایب مصرف و مزایای ترک سیگار

یکی از روشها ساختن جدولی است شامل چهار قسمت که مزایا و معایب مصرف و مزایا و معایب ترک را در آن یادداشت کرده و بررسی می کنید.در این بخش ما می‌خواهیم کشیدن سیگار و یا نکشیدن ان را به صورت کاملا بی‌طرفانه باهم به مقایسه بگزاریم. به عنوان مثال از معایب سیگار کشیدن می‌نویسید که احتمال ابتلا به سرطان را در فرد بالا میبرد ، طول عمر را کوتاه می‌کند. باعث ایجاد بیماریهای قلبی و تنفسی در شما میشود ، از زیبایی و طراوت ظاهر پوست و لبها و دندانهایتان می کاهد، بوی زننده اش دوستان و نزدیکانتان را آزار می‌دهد، باعث اعتراض اعضای خانواده و دوستان نزدیکتان میشود. امکان ورزش کردن و فعالیت های بدنی را به خاطر مشکلات ریوی و تنگی نفس از شما می‌گیرد و آثرات دیگر که ممکن است صرفا برای شما اتفاق بیوفتد.

مزایای مصرف آن را می‌توان شامل این دانست که شما را آرام ‌کند یا باعث افزایش تمرکز در کارهایتان شود. حالا اگر ترک کنید چه اتفاقاتی خواهد افتاد؟ یکی از مزایای آن این است که می‌توانید از بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری کنید، میتوانید از جانب اطرافیان و خانواده تایید لازم را داشته باشید و با انرژی مظاعف و توان هرچه بیشتر به فعالیت و ورزش خود بپردازید. اما ترک هم قطعا مسئله ساده ای نیست، شما در مواقعی که مضطرب میشوید و یا عصبانیت به سراغتان می اید باید به دنبال راه کار دیگری به جز سیگار کشیدن باشید و یا ممکن است در تمرکزکردنتان نیز به مشکل بربخورید.و بعد موقت یا دائمی بودن هریک از معایب و مزایا را مشخص کرده و برای هرکدام یک درجه اهمیت از 0 تا 100 را مشخص کنید. در آخر که جدولتان را تکمیل کردید ان زمان تصمیم خودتان را بگیرید. توجه داشته باشید که وزن کدام یک از کفه های جدولتون بیشتر از دیگری است.

چیزهایی به دست امده را مرور کنید

اگر در نهایت تصمیم بر این شد که سیگار را ترک کنید، لیستی از مزایای ترک و معایب مصرف تهیه کنید و آن را هرروز برای خودتان مرور کنید. این تمرین شما را برای روبه رویی با وسوسه و سختی‌های ترک سیگار کمک می‌کند. روش دیگر آن است که اهداف و ارزوهای خود را در زندگی بنویسید. به این مسئله جواب دهید که آیا سیگار کشیدن به اهداف و داشته هاتون شما کمک می‌کند یا ترک آن کمک کننده است. مثلا اگربرای شما ارزش داشتن خانواده‌ای شاد و سالم است بررسی کنید که کدام گزینه، شما را به این اهداف نزدیکتر می‌کند.

آیا شما توانایی ترک سیگار را دارید؟

باید توجه داشت که ترک هر نوع عادتی کاری بس دشوار است. اعتیاد بیماری برگشت‌ پذیری است که مستلزم مراقبت و استفاده از کمک‌های روانشناس در جلسات مشاوره و به صورت بلندمدت میباشد. اما این موضوع را هم فراموش نکنید که بسیاری از افراد به واسطه همین روش‌های درمانی و با کمک متخصصین توانسته‌اند برای مدت زمان طولانی و یا برای همیشه سیگار را کنار بگذارند. پس اگر دیگران توانستند شما هم می‌توانید، اگر راه مناسب خود را پیدا کنید، پس شما هم می توانید موفق شوید.

برای ترک سیگار چه کار باید کرد؟

برای ترک سیگار روش‌های غیر جسمی و جسمی درمانی گوناگونی وجود دارد، از انواع داروهای گیاهی تا شیمیایی، روش‌های مختلف تغذیه ای و ورزش های گوناگون گرفته تا روش‌های روانشناختی و گروه‌های خودیاری درمان برای ترک سیگار استفاده می شوند. اما روش مناسب برای هر فرد به شرایط بدنی اش مرتبط است،که شامل شرایط روحی و شخصیتی ان فرد میشود. پس برای انتخاب روش ترکتان کمی صبور باشید. این موضوع را در نظر داشته باشید که برای انتخاب مناسب ترین روش ترک سیگارلازم است  از متخصصی در زمینه ترک از جمله یک روان‌شناس یا روان‌پزشک مشورت بگیرید. برای یک ترک موفق و تا جای ممکن بازگشت ناپذیر،یک مشاوره ترک اعتیاد مناسب  ضرورت  دارد.

ترک سیگار؛ ناگهانی بهتر است یا تدریجی؟

{بوقلمون سرد} نام روشی است که در آن شما به صورت یکباره و دریک تاریخ مشخص به صورت کامل سیگار را کنار می‌گذارید. استفاده از این روش ناگهانی و یا یک روش تدریجی ترک سیگار به جنبه‌های روانی و شخصیتی فرد برمیگردد. برای این که بتوانید بهترین تصمیم ممکن را بگیرید و در این مسیر کم ترین فشار و آسیب را متحمل شوید نیاز است که در مورد روشی که مد نظر دارید انتخاب کنید با یک روان شناس متخصص در این زمینه مشاوره کنید.
روش‌های موثر جسمانی ترک سیگار
نیکوتین بدون مصرف سیگار
درمان جایگزین نیکوتین یا (NRT) یکی از روش‌های جسمانی ترک سیگار محسوب میشود که  به واسطه استفاده از نیکوتین با روشهایی به غیر از مصرف سیگار صورت میگیرد. به نوعی می‌توان عنوان کرد که این روش یکی از ساده‌ترین روشهاست. زیرا شما نیکوتین را که از اصلیترین مواد اعتیادآور سیگار به شمار میرود را از بدن خود حذف و تنها از دست دود سیگار و مابقی مواد سمی درون ان خلاص می‌شوید. چسب‌ها، آدامس‌ها و اسپری‌های نیکوتین دار از محصولاتی موجود هستند که در بازار برای ترک سیگار وجود دارند.

داروهای مخصوص ترک اعتیاد

روشی دیگر استفاده از داروهایی مانند وارنیکلین و بوپروپیون است که پزشک متخصص برای ترک سیگار تجویز می‌کند. این داروها با اثر گذاری که بر روی مغز شما دارند وسوسه مصرف دوباره سیگار را کم میکنند و حتی از لذت مصرف کردن آن نیز جلوگیری می‌کنند. اما قابل ذکر است که استفاده خودسرانه از این داروها بدون تجویز پزشک به شما کمک خاصی نخواهد کرد. استفاده از داروهای گیاهی هم امروزه زیاد رایج شده است اما به خاطر نبود تحقیقات کافی علمی در مورد آن‌ها و نداشتن استانداردهای لازم خیلی قابل اعتماد نیستند و حتی ممکن است برای فرد مصرف کننده خطرناک باشند.

ابعاد روانی و اجتماعی ترک سیگار
استفاده از تکنیک‌های روان درمانی و روان‌شناختی
روشهای درمانی روانشناختی برای ترک سیگار و مواد دیگر اعتیادآور طراحی شده‌ است که همه در راستای تحقیقات علمی استوار هستند. عموما این برنامه‌ها روش‌ها ، دارای تکنیک‌های مشابهی هستند. به عنوان مثال یکی ازهمین تکنیک‌ها کنترل محرک است. شما حتما بعد از ترک سیگار دچار وسوسه مصرف دوباره می‌شوید. اما این وسوسه ها بی دلیل نیستند، بلکه به واسطه یک محرک بیرونی یا درونی این وسوسه ها در شما شکل میگیرد.
روانشناسان اسم این محرک‌ها را راه انداز گذاشته اند، آن ها در طی جلسات روان درمانی به شما کمک می کنند این راه‌اندازها را شناسایی کرده و قبل از آن که وسوسه بتواند شما را  به سوی مصرف دوباره بکشاند، بتوانید آن‌ها را تحت کنترل بگیرید.
یکی دیگر از روشهای روان شناختی که در درمان اعتیاد مورد استفاده قرار می گیرد، جایگزین کردن پاسخ است. برخی مواقع است که راه اندازها قابل کنترل نیستند، اما می‌توانید در این مواقع با جایگزین کردن رفتار دیگری به جای سیگار کشیدن عملکرد راه‌اندازها انجام دهید، تا ذهن شما این رفتار را ارام ارام جایگزین سیگار کشیدن کند.اعمالی مانند: آدامس جویدن، نوشیدن مایعات، نفس عمیق، و یا ورزش کردن می‌توانند در این مواقع جوابگو‌ باشد.
علاوه بر این ها  روش‌های که ذکر شد راه های دیگری مانند ذهن آگاهی و آموزش به خانواده و دوستان برای همراهی هر بیشتر در برنامه ترک نیز برای قطع کردن مصرف سیگار مورد استفاده قرار میگیرد

انجمن ها و گروه‌های خودیاری

از جمله شاخصترین گروه‌های خودیاری گروه‌های دوازده قدمی هستند. این گروه ها شامل افرادی هستند که همه عادت رفتاری مشترکی دارند و موفق شده اند با عضویت در این گروه‌ها عادت خود را ترک کنند. گروه‌های دوازده قدمی مختلفی برای مصرف الکل، مخدرها، افراد پرخور و مواردی از این دست وجود دارد که در ایران NA یا گروه معتادان گمنام از همه مشهورتر است. برای افراد سیگاری نیز در ایران گروه دوازده قدمی مخصوصی به نام NicA موجود است. عضویت فرد در این گروه‌ها می‌تواند به تداوم ترک مصرف انها کمک کند.

تماس با ما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *