قرص اوژانسی

قرص اورژانسی که بیشتر با نام قرص اورژانسی لونورژسترول عنوان و شناخته می شود یکی از قرص های ضد بارداری است. همانطور که از نام آن مشخص است در زمان های اضطراری و اورژانسی مورد استفاده قرار می گیرد. عملکرد این قرص به گونه ای است که با داشتن نوعی هورمون زنانه‌، دهانه رحم را دچار تغییر می کند ، و مسیری که اسپرم طی می کند تا به رحم برسد، چسبنده می شود ، بدین ترتیب لقاحی بین اسپرم و تخمک صورت نمی گیرد، همچنین قرص اورژانسی تخمکی که بارور شده را از رحم جدا می کند و باعث جلوگیری از بارداری ناخواسته می گردد.

تماس با ما

استفاده از قرص اورژانسی یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از بارداری ناخواسته بعد از انجام عمل نزدیکی است . افراد به دلایل مختلف از این قرص های اورژانسی استفاده می کنند. در روابط جنسی که زوجین از دیگر روش های پیشگیری از بارداری ناخواسته مانند کاندوم و یا قرص های ضد بارداری استفاده نمی کنند، ممکن است خطای انسانی رخ دهد و یا ممکن است اتفاقاتی از قبیل پاره شدن کاندم و یا جابجا شدن آی یو دی باعث بارداری شود که در این صورت باید از انواع قرص اورژانسی استفاده کرد. البته مصرف این قرص ها زمان و نحوه خاصی دارد که در ادامه بیشتر به آن ها می پردازیم.

نکات مهم در مورد استفاده از قرص اورژانسی

توجه داشته باشید در صورتی که باردار شده اید، قرص های اورژانسی هیچ تاثیری در از بین رفتن تخمک بارور شده نخواهد داشت. و یا سقط جنین با این قرص عملی نخواهد بود یعنی همانطور که گفته شد برای اینکه این قرص موثر باشد باید به موقع مصرف شود. همچنین افرادی که داروهای خاص مصرف می کنند باید قبل از استفاده از این قرص ها به پزشک مراجعه نمایند.

افرادی که به لوونورژسترول آلرژی دارند، از مصرف قرص اورژانسی منع شده اند و نباید تحت هیچ شرایطی از این قرص استفاده کنند. برخی از داروها که برای بیماری های خاص هستند اثر این قرص را از بین می برند به همین دلیل افرادی که چنین داروهایی مصرف می کنند ، استفاده از قرص اورژانسی باید با اجازه پزشک معالج باشد، قرص های اورژانسی باعث کاهش شیر مادر می شود و بهتر است در دوران شیردهی استفاده نشود، سعی کنید از این قرص برای دو دوره متمادی استفاده نکنید.لازم است بدانید مصرف قرص های اورژانسی برای دختران زیر 17 سال توصیه نمی شود و مجاز نیست.

چگونه و در چه زمانی از قرص اورژانسی استفاده کنیم؟

طریقه و نحوه مصرف قرص اورژانسی بنا به نظر پزشک معالج ممکن است متفاوت باشد و این قرص ها را بدون نسخه پزشک می توانید از داروخانه تهیه نمایید.

زمان استفاده از قرص اهمیت زیادی دارد و باید حداکثر تا 72 ساعت بعد از عمل نزدیکی، قرص را مصرف کنید تا از بارداری ناخواسته جلوگیری شود. باید توجه داشته باشید که این قرص بعد از 72 ساعت دیگر تاثیری نخواهد داشت و از مصرف آن خودداری کنید.

قرص های ضد بارداری انواع تکی و دوتایی دارند. در مورد قرص های تکی نظرات متفاوتی وجود دارد که می توان آن را حتی تا پنج روز بعد از نزدیکی مصرف کرد، اما بهتر است استفاده از این قرص های ضد بارداری، بلافاصله بعد از نزدیکی باشد. همچنین برای جلوگیری از بارداری ناخواسته می توانید قبل از شروع رابطه جنسی نیز این دارو را مصرف کنید. در صورتی که با مصرف این قرص های دوتایی دچار حالت تهوع یا بیرون روی شدید، باید دوز دوم قرص را مصرف کنید و در صورت لزوم به پزشک معالج خود مراجعه نمایید. قرص اضطراری ضدبارداری همانطور که گفته شد از بهترین روش های پیشگیری از بارداری ناخواسته است اما لازم است برای اینکه از باردار نبودن خود مطمئن شوید بعد از 3 هفته که قرص را مصرف کردید یک تست بارداری بدهید.

عوارض قرص اورژانسی

هیچ داروی شیمیایی بدون عوارض جانبی نیست و قرص اورژانسی نیز عوارضی دارد که البته در بیشتر مواقع بروز نمی دهد ولی در صورت رخ دادن باید حتما به پزشک مراجعه نمایید.

از جمله عوارضی که مصرف این قرص ها ممکن است در پی داشته باشند : ” گرفتگی عضلات، درد لگن، خونریزی شدید و یا لکه بینی، قطع قاعدگی و قاعدگی نامنظم، حالت تهوع و سرگیجه، شکم و یا معده درد، سردرد و احساس خستگی می باشد”. مشورت با پزشک معالج از این لحاظ اهمیت دارد که در برخی موارد اگر نشانه ای از عوارض مصرف قرص اورژانسی وجود داشته باشد، ممکن است نیاز به مراقبت های پزشکی و حتی بستری شدن داشته باشید و هرگز نباید در این مورد کوتاهی کرد.

مزایای استفاده از قرص اورژانسی

مصرف قرص ضدبارداری راحت و آسان است و مشکلی برای بارداری در آینده ایجاد نمی کند و شما می توانید به راحتی در آینده برای هر چند بار که بخواهید باردار شوید.

مصرف قرص پیشگیری از بارداری ناخواسته، قبل و بعد از ارتباط جنسی برای جلوگیری از بارداری موثر است. در افرادی که به دلایل مختلف نباید باردار شوند استفاده از قرص ضدبارداری به جلوگیری از بدنیا آمدن نوزادی ناقص کمک می کند.

درصد خطای قرص اورژانسی

اگر استفاده از این قرص ضد بارداری در زمان و شرایط درست باشد احتمال بارداری شما تقریبا صفر می شود. درصد خطای این قرص نزدیک به صفر است و تنها 0.1 درصد امکان دارد که شما با مصرف آن باردار شوید، البته باید توجه داشته باشید که عملکرد شما و زمانی که اقدام به استفاده از قرص اورژانسی می کنید عامل بسیار مهمی است و همان طور که گفته شد اگر این قرص را تا 72 ساعت بعد از اتمام رابطه مصرف کردید، احتمال بارداری صفر است ولی اگر فراموش کنید و لقاح بین اسپرم و تخمک صورت گیرد، دیگر مصرف قرص بی تاثیر خواهد بود.

چه کسانی نباید قرص اورژانسی مصرف کنند؟

برخی افراد از مصرف انواع قرص ضدبارداری برای جلوگیری از بارداری ناخواسته منع شده اند، چرا که این افراد به دلیل شرایط خاصی که دارند با مصرف این قرص ممکن است دچار مشکلات و عوارض خطرناکی شوند. افرادی که باردار هستند نباید از قرص های ضد بارداری اضطراری استفاده کنند و در صورتی که می خواهید از این قرص استفاده نمایید باید قبلا تست بارداری بدهید چرا که مصرف آن ممکن است منجر به سقط جنین گردد. علاوه بر خانم های باردار کسانی که مشکلات تنفسی دارند و به آسم خطرناک مبتلا هستند نیز نباید بدون مشورت با پزشک از این قرص ها استفاده کنند.

تماس با ما

منبع : Webmd

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *