رابطه عاطفی سالم

یک رابطه عاطفی سالم مستلزم آن است که طرفین از یکدیگر انرژی مثبت دریافت کنند. در روابط عاطفی سالم تمامی هیجانات چه مثبت و چه منفی، می‌توانند حضور داشته باشند اما آنچه بسیار اهمیت دارد. این است که دو طرف رابطه بر یکدیگر تاثیر هیجانی مثبتی بگذارند. زمانی که روابط عاطفی میان زن و شوهر سالم باشد حتی در زمان نداشتن حال خوب به دلیل داشتن تاثیر مثبت بر همدیگر، حال آن ها تغییر می کند. معمولا در یک رابطه عاطفی سالم وجود انرژی مثبت که نتیجه داشتن مهارت برقرار ارتباط دو طرفه بین زوجین است،  باعث می‌شود به یکدیگر انرژی مثبت، شادی و آرامش منتقل کنند، مانند مهارت گوش دادن فعال یا گفت‌وگوی موثر است

تماس با ما

رابطه عاشقانه سالم

یکی از مهم‌ترین‌ مسائل زندگی زناشویی داشتن یک رابطه عاطفی سالم است زیرا تاثیر بسیار زیادی بر زندگی و روان افراد دارد. یک رابطه عاطفی سالم دارای ویژگی هایی  است: 

دریافت انرژی مثبت

یک رابطه عاطفی سالم مستلزم آن است که  طرفین از یکدیگر انرژی مثبت دریافت کنند. در روابط عاطفی سالم تمامی هیجانات چه مثبت و چه منفی، می‌توانند حضور داشته باشند اما آنچه بسیار اهمیت دارد این است که دو طرف رابطه بر یکدیگر تاثیر هیجانی مثبت بگذارند. زمانی که روابط عاطفی میان زن و شوهر سالم باشد حتی با نداشتن حال خوب به دلیل داشتن تاثیر مثبت بر همدیگر، حال طرفین تغییر می کند. معمولا در یک رابطه عاطفی سالم وجود انرژی مثبت که نتیجه داشتن مهارت زوجین در  برقراری ارتباط دو طرفه  است،  باعث شادی و آرامش آن ها می شود.  

شناخت تفاوت ها

در یک رابطه عاطفی سالم، افراد با هم اختلاف نظر دارند و به راحتی می‌توانند با هم درباره تفاوت‌هایشان صحبت کنند. اگر در رابطه‌ای دو طرف رابطه نتوانند اختلاف نظر یا تفاوت‌های خود را بیان کنند رابطه به قالب انکار و عدم پذیرش می‌رود، در این‌صورت وابستگی، پنهانکاری، شرم و ترس از جدایی رخ می‌دهد. در روابط عاطفی سالم دو طرف رابطه می‌توانند نظری مخالف یکدیگر داشته باشند، اما با پذیرش یکدیگر به رابطه عاطفی خود ادامه می دهند. در واقع علت اصلی به هم خوردن یک رابطه عاطفی عدم پذیرش یکدیگر و عدم همدلی با یکدیگر است. در واقع در یک رابطه عاطفی سالم، زوجین باید سعی در شناخت  تفاوت‌های یکدیگر داشته باشند و تفاوت‌ها یکدیگر را بپذیرند و با هم همدلی کنند. 

حفظ حرمت و احترام

نقش  حرمت و احترام در روابط عاطفی سالم بسیار پر‌رنگ است. یکی از مهم‌ترین ارکان رابطه عاطفی سالم حفظ حرمت، حریم و احترام یکدیگر است. توهین و بی‌احترامی به یکدیگر، تجاوز به حریم و خط قرمز‌های یکدیگر و خدشه‌دار کردن حرمت‌ها رابطه را آلوده می‌کنند. بسیاری از افراد بی‌احترامی و توهین به یکدیگر را صمیمیت می‌دانند، چنین کاری هرگز صمیمیت نیست. پس برای داشتن یک رابطه عاطفی سالم ارزش های فردی و آزادی های فردی همدیگر احترام بگذارید و اصولی را  برای رابطه خود تعریف کنید و هر دو طرف به آن پایبند بمانید.

حمایت کردن

در روابط عاطفی سالم، طرفین حامی یکدیگر هستند. حمایت کردن، پذیرش و دوست داشتن طرف دیگر رابطه به فرد حس امنیت و اعتماد می‌دهد. یکی از  نشانه های داشتن رابطه عاطفی سالم این است کهدارای مولفه های حمایت و پذیرش است. انسان‌ها با هم ارتباط برقرار می‌کنند تا به آرامش برسند و رابطه‌ای که درآن آرامش  وجود ندارد، رابطه عاطفی سالمی نیست. در یک رابطه عاطفی سالم هم نیاز عاطفی و هم نیاز ذهنی پاسخ داده می شود.   علاوه براین در چنین ارتباطی نیاز فرد به استقلال فردی، رشد و پیشرفت شخصیتی هم برآورده خواهد شد. در نظر داشتن بعضی از مسائل برای تعریف یک رابطه به عنوان رابطه عاطفی سالم مهم است: 

پذیرش در رابطه عاطفی سالم

البته درست است که شریک زندگی شما باید شما را همان طور که هستید بپذیرد. اما در عین حال برای بهتر شدن شخصیت فردی بعضی مواقع تغییرات فردی لازم است  و این تغییر برسالم تر شدن رابطه عاطفی تاثیر می گذارد. 

احترام متقابل زوجین

حتی در زمان دعوا و مجادله هم نباید احترام گذاشتن به همدیگر را فراموش کنید و باید همیشه احساسات طرف مقابل را هم در نظر بیگریم.

اعتماد و تعهد

اعتماد داشتن به همدیگر رکن اصلی هر رابطه عاشقانه است. رابطه عاطفی سالم خواهد بود که طرفین بتوانند نقاط ضعف خود را  بازگو کنند و احساسات  واقعی خود را بروز دهند.  باور داشتن به طرف مقابل اصلی است که می توان در یک رابطه عاشقانه سالم دید. شما در واقع می توانید با پذیرش فرد مقابل خود، به او اعتماد به نفس ببخشید و با ابراز عشق خود می توانید به او ثابت کنید که به  کارهای او اعتماد دارید.

صداقت و همدلی

صداقت داشتن میزان اعتماد طرفین به همدیگر را بالا می برد. شاید در کوتاه مدت دروغ گفتن کارایی داشته باشد اما در بلند مدت اعتماد طرف مقابل را از شما سلب می کند. همدلی و همراهی کردن با شریک زندگی خود در واقع  نشان دهنده تلاش شما برای درک شرایط شریک زندگیتان است. مثلا زمانی که شریک زندگی شما  نگران و ناراحت است بیشتر به او توجه کنید تا راحت تر سختی ها را پشت سر بگذارد.

عفو و بخشش

بخشیدن شریک زندگی خود به خاطر عشقی که شما نسبت به او دارید بسیار مهم است. به علاوه در طول زندگی مشترک اشتباه و خطا از جانب هر یک از زوجین می تواند اتفاق بیفتد و بخشش باید دو طرفه باشد. 

سازش

در یک رابطه ی عاشقانه سالم قطعا سازش حرف اول را می زند. چرا که برای ادامه یک رابطه عاشقانه سالم لازم است که هر دو طرف دست از غرورهای خود بردارند و به این باور برسند که برای با هم بودن باید با هم سازش داشته باشند. 

مهربانی و محبت 

مهربانی می تواند  هم در قالب کلام و  هم رفتار بیان شود.  مهربان بودن تاثیری دو طرفه دارد و قطعا در صورت مهربان بودن نسبت به شخص مقابل او هم با شما مهربان رفتار خواهد کرد. سعی کنید همیشه دوست داشتن و علاقه خود را به همسر خود نشان دهید. . برای سالم نگه داشتن رابطه عاطفی شما می توانید روش های  ابراز محبت به شکل  لمس کردن، بوسیدن یا گرفتن دست شریک زندگی را امتحان کنید تا فراموش نکنید که چقدر او را دوست دارید. 

فکر کردن و تلاش برای شناخت همسر

فکر کردن در مورد همسر خود و تلاش برای شناخت او یکی از مولفه های رابطه عاشقانه سالم است. شناخت نظرات، خصلت ها و خصوصیات شریک زندگیتان به شما کمک می کند تا به طور منطقی  با او رفتار کنید.

تماس با ما

منبع : psychologytoday

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *