سرد شدن رابطه عاطفی

 سرد شدن رابطه عاطفی تا حد زیادی به تداخل  عمل میدان انر‌ژی‌های طرفین بستگی دارد. مشکلات در زندگی  باعث می‌شوند که انسان‌ها نتوانند ارتباط درستی بین میدان انرژی‌های یکدیگر به وجود بیاورند؛ همین عامل سبب شکل گیری دعوا و نهایتا رنجش و ناراحتی می شود. ایحاد شدن مشکل در یک رابطه حس فرد را نسبت به فرد مقابل تغییر می دهد. در یک رابطه عاشقانه به هنگام دعوا و مشاجره ، رابطه عاطفی میان دو طرف ضعیف و جریان عشق میان آن ها متوقف می شود. 

سرد شدن رابطه بین زن و شوهر

دوری احساسی و عاطفی بین دو نفر منبع اصلی مشکل است، اختلاف سلیقه و تفاوت دیدگاه همیشه وجود دارد، اما به گونه‌ای رفتار کردن که حس تأیید نشدن را در فرد مقابل القا کند، سبب عمیق شدن مشکل و دور شدن بیشتر طرفین از یکدیگر و در نهایت سردی رابطه عاطفی میان آنها شود.

تماس با ما

در ابتدای یک رابطه عاشقانه ارتباط روحی میان طرفین بسیار قوی است زیرا هنوز تنش احساسی زیادی در رابطه آنها به وجود نیامده است. تمایز ها هیجان انگیز به نظر می رسد اما پس از گذشت زمان زیادی یا ضعیف شدن ارتباط  این تمایزات بسیار عذاب‌دهنده و کسل‌کننده خواهد بود. تغییر وضعیت از پذیرش و تایید فرئ مقابل  به «تأیید نکردن و نپذیرفتن تعمدی»  سبب مش ود که به حای مخاطب قرار  دادن عمل فرد، خود فرد را قضاوت کنید و این امر سبب کم رنگ شدن رابطه عاطفی میان طرفین می شود. مواردی می تواند سبب سرد شدن یک رابطه عاطفی شوند از جمله: 

عذر خواهی نکردن

عذر خواهی نکردن رفتار درستی نیست و گا‌ها می‌تواند بسیار خطرناک باشد. با یک عذرخواهی ساده تنش‌ها خیلی زود به پایان می‌رسد و با ابراز  احساس شرمندگی، دوستی‌ها و روابط عاطفی محکم‌تر می شوند. اما عذرخواهی نکردن در ذهن طرف مقابل غرور بیش از حد را نشان می دهد و این سبب بیشتر شدن کینه ها و تعدا مشاجره ها و  بی‌شک  سرد شدن روابط میان زن و شوهر می شود. عذ خواهی نکردن نشانه قدرت نیست. عذرخواهی زوجین از یکدیگر می‌تواند روابط عاطفی عمیق تری را برای زوجین به همراه داشته باشد.  

ترک بیش از اندازه همسر

در گیری ها روزانه و وقت نداشتن برای همدیگر سبب سرد شدن روابط میان زن و شوهر می شود.  نمونه هایی دیگر را مثل صرف کردن وقت برای تماشای تلویزیون، بازی های کامپیوتر و برنامه های گوشی است.  چنین رفتارهایی  می‌تواند،  در نهایت موجب سرد شدن رابطه عاطفی میان زوجین شود. اگر زن و شوهر وقت خود را به جای با هم بودن صرف  کار، بازی با فرزندان و حتی با لوازم شخصی، مثل موبایل و یا کامپیوتر مشغول کنند، بی‌شک ارتباط‌شان بسیار سرد می‌شود و  نتیجه آن چیزی جز سردی روابط  عاطفی میان آن ها نخواهد بود. 

اهمیت ندادن به هم دیگر و نبود درک متقابل

توجه مردا‌ن  به نیاز‌های جسمی و روحی همسران خود بسیار با اهمیت است. وجه کنند. توجه به زنان به علت داشتن روحیه لطیف تر در مقایسه با مردان باعث می شود که در برخورد با مشکل  تمام سیستم روحی و جسمی آنان تحت تاثیر قرار بگیرد. یکی از روش‌های کارآمد در این زمینه صحبت کردن زوجین با هم است. البته توجه به حرف‌هایی که بین زوجین رد و بدل می‌شود، نیز از جایگاه بسیار ویژه‌ای برخوردار است. زنان در مقایسه با مردان به داشتن گوش شنوایی برای حرف زدن بیشتر نیاز دارند. اگر زنان به خاطر عدم توجه مردان از نظر روحی آسیب بییند و این آسیب دیدگی روحی می‌تواند خیلی زود روی جسم‌ ان ها نیز تاثیر منفی بگذارد. پس بهتر است  وقتی همسر در حال صحبت کردن است، توجه بیشتری به وی داشته باشند تا زن با  احساس راحتی؛ امنیت و آرامش بیشتر و به دنبال آن روابط عاطفی عمیق تری را حس کند.

بی توجهی به نیاز‌های واقعی

علاوه بر نیاز های مادی که در جایگاه بالایی قرار دارند،  نیاز جسمی و روحی زنان را باید مورد توجه قرار داد. تامین نیاز های مادی مثل طلا، خانه و رفاه به معنی تضمین تمامی نیاز های یک زن نیست. نادیده گرفتن  نیاز هایی مثل محبت کردن و عشق ورزیدن به همسر به شکل دادن هدیه و یا موراد دیگر می‌تواند ایجاد دوستی پایدار بین زوجین و جلوگیری از سردی روابط عاشقانه میان آن ها می شود.

ابراز محبت هم به صورت کلامی و هم با دان مثلا یک شاخه گل تاثیرات به مراتب بیشتری نسبت به هدایای گران قیمتی دارد که بدون ابراز کلمات محبت آمیز تقدیم می‌شود. بعقی تاریخ ها و حوادث در ذهن خانم ها همیشه پررنگ باقی می ماند مثل  روی روز تولد و یا تاریخ سالگرد ازدواج‌شان از این رو مردان در چنین روز‌هایی  و به نوعی احترام گذاشتن مرد به زن به حساب می‌آید. یادآوری و به خاطر داشتن چنین زمان هایی به زنان چنین حسی را القا می کند که  شوهرشان به فکرشان است و سبب محکم شدن رابطه عاطفی میان زوجین می شود.

چگونه از سرد شدن رابطه عاشقانه جلوگیری کنیم؟

از مشکلات فرار نکنید

فرار از مشکل سبب تشدید مشکل می شود سعی کنید با مطرح کردن درست آن سعی به حل ان داشته باشید. فرار کردن از مشکلات نه تنها یک راهکار گذرا و غیر کاربردی است بلکه با گذر زمان و عمیق شدن مشکلات می تواند منحر به تنش بین زوجین و نهایت سردی روابط عاطفی میان آن ها شود. 

احساسات خود راپنهان نکنید

 برای جلویگری از رنجیده نشدن طرف مقابل ؛ احساس واقعی خود را پنهان نکنید. در واقع در مواجهه با مشکلات گهگاه به خود اجازه  گریه کردن بدهید و احساسات واقعی خود را بروز دهید. هنگامی که اجازه می‌دهید رنجش، ترس و پشیمانی خود را ابراز می کنید، رهایی روحی، عاطفی و حتی جسمانی زیادی احساس خواهید کرد و از عصبانیت و تحریک پذیری شما نیز به اندازه قابل ملاحظه‌ای کاسته خواهد شود.  

در صورت مخالف بودن ، مخالفت خود را ابراز کنید

این بسیار طبیعی است که گاهی در روابط خود با دیگران مخالفت احساس می‌کنیم؛  در صورت بروز هرگونه مشکلی مخالفت خود را با دیگران نشان دهید یا اختلاف خود را حل کنید. اگر  این اختلافات روی هم تلنبار شوند سبب کینه و ناراحتی  می‌شوند و در مرحله بعد نیز احساس طردشدگی را ایجاد می کنند. 

واقع بین باشید  

با دیدی واقع گرایانه به مسائل نگاه کنید و در دنیای خیال زندگی نکنید چرا که رابطه عاشقانه با جادو و خیال حفظ نمی‌شود بلکه تلاشی پایدار می‌طلبد تا زندگی مشترک رو به سردی نگذارد. 

زبان هیجانی مشترک پیدا کنید

شناخت، ابراز و مدیریت هیجان‌هایتان در حفظ روابط عاطفی بسیار تاثیر گذار است . هیجانات می توانند هم مثبت و هم منفی باشند و الزامی وجود ندارد که تنها هیجانات مثبت خود را ابراز کنید. پس در صورت لزوم، در مورد نگرانی هایتان صحبت کنید و نترسید. 

کامل شدن

این گفته درست که همسر شما باید شما را همان طور که هستید با وجود همه خوبی ها و بدی ها بپذیرد اما برای حفظ رابطه عاشقانه و زندگی خود گاهی لازم است که تغییرات سازنده و بهبود شخصیت خود بدهید تا همسر شما هم نیز برای تغییر گامی بردارد.

موفقیت در زندگی، موفقیت در عشق

موفقیت در زندیگ شخصی با موفقیت در زندگی و روابط عاطفی شما رابطه ای مستقیم دارد. به خصوص در مورد خانم ها که همیشه خواهان پیشرفت شوهران شان هستند. در واقع  افرادی که توانایی خود را در حوزه‌های مختلف زندگی نشان می‌دهند به احتمال بیشتری روابط عاشقانه پایدارتری را خواهند داشت. 

عشق؛ صمیمت، تعهد و شهوت

قطعا کنار هم داشتن سه مولفه مولفه صمیمت، تعهد و شهوت می تواند بر پایدار روابط عاشقانه بین زن و شوهر تاثیر بسزایی داشته باشد و مانع از سردن شدن رابطه عاطفی میان زوجین می شود. 

تماس با ما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *