با در نظر گرفتن اینکه نوشیدن الکل در کشور ما موضوعی غیرقانونی محسوب می‌شود ولی از واقعیت نمی‌توان فرار کرد. ویکی‌پدیا بر اساس منابع خود مصرف سرانه الکل در ایران برای افراد بالای ۱۵ سال را بیش از ۱ لیتر مطرح می‌کند، وزارت بهداشت چندی پیش میزان مصرف الکل در ایران را عدد عجیب ۴۳۰ میلیون لیتر در سال ارزیابی کرد.

در هر حال مصرف الکل به خودی خود چیز عجیبی نیست و حتی می‌توان ریشه‌های تکاملی این گرایش را در سال‌های دور تکامل انسان بررسی کرد..

قبلا میزان مصرف الکل برای مردان بیش از زنان بود ولی در بررسی جدید این میزان برای مردان کاهش پیدا کرده است و اکنون میزان برابری برای زن و مرد دیده می‌شود.

در کل توصیه می شود که الکل چه توسط زن، چه مرد بیش از ۱۵ واحد در هفته مصرف نشود و بهتر است که این مقدار به میزان‌های مساوی در طول هفته تقسیم شود و روزهایی هم در بین مصرف، به بدن فرد استراحت داده شود 

اما ۱۵ واحد چقدر است؟ هر واحد ۱۰ میلی‌لیتر الکل خالص است و چون مایعات الکلی، میزان متفاوتی از الکل را در خود دارند باید براساس درصد الکلِ آن، این میزان اندازه‌گیری شود

به عنوان مثال حجم ذکر شده در نوشیدنی‌های زیر معادل یک واحد است:

  • ۲۲۰ میلی‌لیتر سایدر ۴/۵ درصد
  • ۷۶ میلی‌لیتر شراب ۱۳ درصد
  • ۲۵ میلی‌لیتر ویسکی ۴۰ درصد
  • ۲۵۰ میلی‌لیتر آبجو ۴ درصد
  • ۲۵۰ میلی‌لیتر الکوپاپ ۴ درصد

در هر بار برای خوردن الکل نیز بهتر است که آن با فاصله‌های زمانی ۵ دقیقه مصرف شود و در بین هر پیک، مزه به هیچ وجه فراموش نشود و از طرفی بعد از هر پیک و مزه به جای گیلاس بعدی، آب صرف شود و سپس دوباره به سراغ پیک بعدی نوشیدنی بروید

الکل و حاملگی

خانمهای حامله بهتر است که اصلا الکل مصرف نکنند چرا که بچه‌ی خود را در معرض خطر جدی قرار میدهند..

اگر هم در هفته‌های اول حاملگی ناآگاهانه الکل مصرف کرده‌اید بهتر است که به محض فهمیدن این بارداریتون، مصرف را قطع کرده و با پزشک خود درباره این موضوع مشورت کنید..

الکل و قلب

تحقیقات قبلی بیان کننده این موضوع بود که نوشیدن مقدارکم الکل برای سلامت قلب مفید است ولی تحقیقات جدید نشان داد که این بهبود تنها شامل حال زنان۵۰ سال به بالا می‌شود. هرچند هنوز هم نمی‌توان با قاطعیت گفت که اینگونه است چرا که روش علمی اینچنین است و با تکمیل مدارک و انجام تحقیقات جدید  کامل و کامل‌تر می‌شود..

 

دوازده نکته درباره مصرف الکل در سرار جهان

بطور متوسط هر جوانی در کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی ۹.۱ لیتر الکل، در سال مصرف می کند.

بیشترین میزان مصرف الکل در بین کشورهای عضو مربوط به اتریش، استونی و فرانسه است. مصرف سرانه الکل در این کشورها، سالانه ۱۲ لیترمی باشد..

در ۲۰ کشورِ عضو سازمان همکاری اقتصادی ، از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۰، شمار نوجوانانی که از سن ۱۵ سالگی شروع به مصرف الکل کردند، در بین پسران از ۳۰ به ۴۳ درصد، و در بین دختران از ۲۶ به ۴۱ درصد افزایش شایانی داشته است.

افرادِ که از موقعیت اجتماعی و اقتصادی بهتری برخورهستند، بیشتر الکل مصرف می کنند.اما مردانی که از موقعیت اجتماعی واقتصادی پایینتری برخوردارند، و زنان تحصیلکرده که دارای موقعیت اجتماعی بالا هستند، به یک اندازه، به مصرف اسیب زننده الکل می پردازند. منظور از مصرف اسیب زننده الکل، نوشیدن بیش از ۱۴۰ گرم الکل برای زنان و بیش از ۲۱۰ گرم برای مردان، در مدت زمان یک هفته می باشد.

درصد فتح مردان در اثر مصرف الکل، بیشتر از زنان است. این میزان در مردان، بالغ بر ۷.۶ درصد است که بیشتر به علت اسیب ها روی می دهد، و در زنان ۴ درصد است که بیشتر در نتیجه مشکلات قلبی و عروقی اتفاق می افتد..

– در فاصله سالهای ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰ مصرف زیانبار الکل بعنوان عامل مرگ و ناتوانی های جسمی، از جایگاه هشتم به جایگاه پنجم منتقل شده است. براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت جهانی ، همکنون سهمی که مصرف افراطی الکل در مرگ و میر دارد، از سهم خشونت، ایدز و بیماری سل نیز بیشتر است..

پرتغال و فرانسه کشورهایی هستند که در آنها شراب بیشترین میزان مصرف الکل محسوب می شود..

فرانسوی ها و مجارها در مقایسه با دیگر کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی
بیش از آنچه که بیان می کنند الکل مصرف دارند..

در سال ۲۰۰۳ هزینه ای که اتحادیه اروپا برای خشونت و جرم و جنایت، که برای پلیس و بیمه  خسارت به اموال پرداخته است،چیزی در حدود ۳۳ میلیارد یورو برآورد می شود. در حالیکه هزینه های تصادفهای ناشی از الکل، ۱۰ میلیارد یورو بوده است.

میزان مصرف ثبت نشده الکل درکشور ترکیه، در قیاس با دیگر کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی بیشتر است. منظور از الکل مصرفی ثبت نشده، الکلی است که به شکل غیر قانونی، عرضه  شود و برای آن مالیاتی پرداخت نمی شود.

بطور معمول یک چهارم الکل مصرفی در کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی، آبجو است و یک سوم آن شراب و مابقی، الکلهای سنگین و دیگر مشروبات الکلی می باشد.

برخی از تاریخدانان اعتقاد دارند که گذر از عصر شکار به عصر کشاورزی در دوران گذشته، به دلیل این بوده  که بشر به دنبال فراهم کردن ذخیره همیشگی جو برای تهیه آبجو بوده است..

تماس با ما

انجمن متخصصین قلب آمریکا اعلام کرد که حتی بدن یک فرد جوان هم قادر نیست عوارض مهمانی هایی با مصرف الکل بالا را تحمل کند مخصوصا اگر بیشتر از یک بار در ماه باشند

محققان اطلاعات دریافتی از ۴۷۲۰ فرد از سنین ۱۸ تا ۴۶ سال را بررسی کردند و این مسئله را بررسی کردند که هر یک از داوطلبین چقدر مست می شود.درحقیقت مصرف بیش از پنج وعده الکل در بین مردان و چهار وعده در زنان مورد بررسی قراردادند. که هر سری ازان۳۵۰ گرم آب جو، ۱۰۰ گرم شراب و یا ۴۰ گرم الکل قوی بود.. 
محققان ثابت کردند که مردانی که اغلب الکل زیاد مصرف میکنند، دچار افزایش فشار خون و کلسترول شده و زنان نیز میزان قند خونشان بالا می رود. این مسئله بیشتر درافرادی قابل تشخیص بود که به طور مشخص بیشتر ازیک بار در ماه نوشیدنی های الکلی زیاد مصرف می کنند.. 
دکتران به این نتیجه رسیدند که کاهش مصرف الکل در سنین جوانی ، باعث پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی  میشود و تاثیر خیلی بیشتری از کاهش ان درسنین بالا و افراد مسن دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *